07136466311
09372592764

چطور دامنه برای سایتم انتخاب کنم ؟

چطور دامنه برای سایتم انتخاب کنم ؟

چطور دامنه برای سایتم انتخاب کنم ؟

هنگامی که یک وب سایت راه اندازی می کنید یکی از اولین و مهم ترین تصمیماتی که باید بگیرید انتخاب نام دامنه است. این انتخاب اگر درست انجام شود یکی از عوامل موفقیت وب سایت شما خواهد بود. اما چرا نام دامنه به یکی از عوامل موفقیت وب سایت تبدیل می شود ؟ این چالشی است که در این مقاله به آن می پردازیم. پس بیایید با هم بررسی کنیم نام دامنه چه تاثیری بر روی سئو و شبکه های اجتماعی شما در موتور های جستجو خواهد داشت .

آیا نام دامنه باید از کلمات کلیدی انتخاب شود؟

سال ها پیش، بازاریاب ها اغلب دامنه هایی را که حاوی کلمات کلیدی مورد نظر خود بودند به منظور افزایش CTRها و برای به دست آوردن رتبه بالاتر در گوگل، یاهو و سایر موتورهای جستجو خریداری کردند. بیایید بیشتر در این باره صحبت کنیم.

بسیاری از استراتژیست های سئو دقیقا دامنه هایی که کلمات کلیدی را هدف قرار می داد را خریداری می کردند. به این دامنه ها اصلاحا Exact Match Domains یا EMDs می گویند. برای مثال اگر آنها می خواهند برای "خرید ویجت های سبز " دامنه ای را انتخاب کنند دقیقا BuyGreenWidgets.com را خریداری می کردند. EMD ها چند مزیت داشت:

  1. وجود کلمه کلیدی مرتبط در نام دامنه خود یک عامل رتبه بندی محسوب می شد.
  2. وجود کلمه کلیدی در نام دامنه باعث ترغیب بیشتر مشتریان می شد.

اگر دقت کرده باشید برای جملات بالا افعال گذشته به کار بردم دلیلش این است که امروزه گوگل برای EMD ها یک الگوریتم جدید قرار داده که با استفاده از آن EMD ها دیگر به اندازه گذشته مهم نیستند.

با توجه به آماری که تا 2010 وجود دارد دامنه های EMD با افت رتبه مواجه شدند و احساس می شوند که ممکن است در آینده EMD ها و سایر دامنه های کلیدی کمتر سودمند باشند. این بدین معنا نیست که شما لزوما از انتخاب دامنه های کلیدی اجتناب کنید یا آن ها را رها کنید اما به این معنی است که کلمات کلیدی نباید به عنوان معیار اصلی نام دامنه شما باشد.

دامنه های کلیدی برای افزایش CTR

بعضی مواقع وجود کلمات کلیدی در نام دامنه باعث افزایش میزان کلیک در تبلیغات و لیست SERP را افزایش دهد. شرکت های ارائه دهنده این دامنه ها در برخی موارد میزان افزایش کلیلک را تضمین می کنند.

مطالعات نشان می دهد که اگر دقیقا محصول خاصی را به فروش می رسانید انتخاب نام دامنه با ذکر نام محصول از انتخاب نام کلی بهتر است مثلا دامنه ElectricBicycles.co.uk بهتر از دامنه InAHurry.co.uk است.

یک مطالعه دیگر نشان می دهد که تبلیغاتی که آدرس DivorceLawyer.com را نشان می دهد 289 درصد CTR بالاتری نسبت به تبلیغاتی با آدرس VladimirLaw.com داشته اند. البته این مطالعه تنها بر روی 34 کلیک انجام شد که جامعه آماری مناسبی برای اندازه گیری تفاوت نیست.

اما یک سوال! آیا مزیت های CTR باعث می شود که شما یک دامنه کلیدی را هوشمندانه خریداری کنید؟ قبل از جواب به این سوال چند نکته را در نظر بگیرید:

  1. حجم جستجو چیست؟ از ابزار کلمات کلیدی گوگل برای پیدا کردن دقیق کلمات کلیدی سایتتان در جستجوها مطلع شوید.
  2. هزینه دامنه چقدر است؟ معمولا این دامنه را شرکت ها خیلی زود ثبت می کنند و به دست آوردن آن ها دشوار است. (بسیار گران هستند.)
  3. آیا دامنه شما .com است؟ برای مثال دامنه keyword.info ارزش کمتری نسبت به دامنه keyword.com دارد.

چه چیزی بیشتر از کلمات کلیدی اهمیت دارد؟ انتخاب یک دامنه مارک دار!

قطعا داشتن نام دامنه ای که با کلمات کلیدی شما تطابق دارد مزایایی را به شما ارائه می دهد. اما شما باید یک فاکتور بزرگ تر را در نظر داشته باشید. دامنه شما قرار است به نام تجاری (برند) شما تبدیل شود.

نام تجاری شما مهم است. پس دامنه شما در اصل همان برند آنلاین شماست که قرار است آن را بسازید. دامنه شما چیزی است که کاربران با آن شما را پیدا می کنند، به یاد می آورند و شما را به صورت آنلاین به اشتراک می گذارند. هم در شبکه های اجتماعی و هم در موتور های جستجو نام دامنه راه اصلی است که کاربران می توانند شما را شناسایی کنند و بفهمند کدام لینک مربوط به چیست.